Zastosowanie niacyny w kulturystyce

Niacyna, nazywana także witaminą B3 lub PP jest niezbędna, podobnie jak jej siostry witamina B1 (tiamina) i B2 (ryboflawina), w metabolizmie tłuszczów, białek, węglowodanów.

Suplementów na masę mięśniową z niacyną używa się często w celu obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL zatykającego tętnice. A ponieważ równocześnie zwiększa ona poziom dobrego cholesterolu HDL – jest zbawienna dla chorych po zawale serca.
To doskonała substancja zmniejszająca prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej czy udaru mózgu i wydłużająca średnią życia.
Równocześnie wpływa korzystnie na cały układ trawienny i kondycję skóry, włosów i paznokci.

Wprawdzie gruczoły przysadki mózgowej każdego z nas produkują hormon wzrostu, ale produkcja ta z wiekiem sukcesywnie spada niezbędna jest więc suplementacja.

Niacyna i hormon wzrostu

Niacyna nasila procesy detoksykacyjne w organizmie, uczestnicy w syntezie czerwonych krwinek , bierze też udział w produkcji niektórych hormonów (np. insuliny i tyroksyny).

Uważa się, że niacyna odpowiada za stymulację ludzkim hormonem wzrostu GH (ang. growth hormone).
To ważny hormon dla każdego z nas, ale przede wszystkim dla kulturystów i sportowców. Zwiększa wytwarzanie komórek we wszystkich narządach, mięśniach i kościach.
A to umożliwia zwiększony przyrost tkanki mięśniowej i równoczesną odbudowę i rehabilitację uszkodzonych tkanek.

Niacynowy rumieniec

Kłopotliwym objawem stosowania niacyny jest tzw.,,niacynowy rumieniec” – zaczerwienienie twarzy i karku pojawiające się szczególnie u osób przyjmujących wyższe jej dawki.
Nie jest to zjawisko szkodliwe dla zdrowia, to bardziej efekt kosmetyczny utrzymujący się od piętnastu do trzydziestu minut po suplementacji. Czasem pojawia się również świąd i wysypka. Tych objawów można uniknąć stosując aspirynę przez 2-3 tygodnie przed zażyciem niacyny.

Dobrze też stopniowo budować tolerancję organizmu na suplement rozpoczynając suplementację od mniejszych dawek i stopniowo je zwiększając.
Trzeba pamiętać, że suplementacja niacyną powinna zawsze iść w parze ze stosowaniem chromu, który usprawnia jej wchłanianie z pożywienia.