Utrata włosów w wyniku działania toksyn

Tak zwane łysienie toksyczne może mieć kilka przyczyn. Jedną z nich jest wysoka gorączka spowodowana chorobą lub zatrucie metalami ciężkimi. Może być skutkiem stosowania nadmiernych ilości niektórych leków lub witamin. Ale także nadczynność tarczycy i inne endokrynopatie oraz stosowanie drastycznych diet odchudzających .Aby ustalić z jakim rodzajem łysienia mamy do czynienia wystarczy przeprowadzenie kilku testów laboratoryjnych.

Jeśli przyczyną jest wysoka gorączka

Jeśli utrata włosów ma związek z wysoką gorączką podczas chorób typu malaria, najpierw musi być zakończone leczenie choroby głównej. Kiedy miną wszystkie objawy choroby można rozpocząć kurację odwracającą skutki łysienia. Celowi temu służą najczęściej kremy do stosowania miejscowego. Mają one silne działanie i wysoką skuteczność nawet przy poważnej utracie włosów.

Przedawkowanie leków lub witamin

W przypadku, gdy przyczyną łysienia jest zbyt duża dawka przyjętych leków lub witamin niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej detoksykacji organizmu. Gdy wszystkie toksyczne substancje zostaną usunięte, rozpoczynamy kurację. W tym przypadku absolutnie nie jest wskazane stosowanie środków doustnych, zaleca się natomiast specjalistyczne preparaty dermatologiczne i szampony które aktywują włosy do wzrostu.

Po chemioterapii – przeszczep lub laser

W leczeniu nowotworów często stosuje się chemioterapię, która może spowodować całkowite wyłysienie pacjenta. Zazwyczaj po zakończeniu terapii włosy same zaczynają odrastać. Bywa jednak że wysokie dawki chemii bezpowrotnie niszczą mieszki włosowe. Wówczas pozostaje do wyboru jedynie przeszczep włosów lub terapia laserowa o niskiej intensywności.
Przeszczep włosów to nic innego jak umieszczenie aktywnych mieszków włosowych w obszarach całkowicie pozbawionych włosów.

Jeśli mieszki znajdują się jedynie w stanie uśpienia skuteczna może okazać się terapia laserowa. Stymulacja mieszków laserem o małej mocy jest w stanie pobudzić do produkcji włosów nawet 90% uśpionych mieszków.