Sposoby na pokonanie stresu

We współczesnym świecie wszystko może stanowić impuls generujący stres. Nieustanne życie pod presją odbierane jest przez nas jako zagrożenie.

Co mówi nam umysł?

Ważne jest jednak co nasz umysł mówi nam o zdolnościach radzenia sobie z nim, bo od tego zależy nasza reakcja. Możemy uciekać przed zagrożeniem, ale możemy też zmobilizować całą naszą energię do walki z nim.

Plan zarządzania stresem

Abyśmy mogli nie tylko istnieć w tym niepokojącym świecie, ale rozwijać się, pokonując stres, musimy opracować tzw. plan zarządzania stresem. Tylko w ten sposób uda nam się zapanować nad sobą w stresujących sytuacjach i skutecznie pokonać stres.

Plan zawiera trzy podstawowe punkty. Po pierwsze: musimy uwolnić całą siłę umysłu, aby zapanował nad stresem. Po drugie: do eliminowania wszelkich napięć psychicznych stosujemy tylko zdrowe i sprawdzone sposoby. I po trzecie: wszystkie czynniki stresujące traktujemy jak wyzwania, które motywują nas do działania, a nie odbierają chęci do życia.

Różne poziomy walki ze stresem

Istnieje kilka poziomów radzenia sobie ze stresem, a każdy zawiera parę niezależnie działających metod. Każda z nich może być stosowana odrębnie, ale mogą też być łączone w celu zarządzania stresem osobistym.

Nasz mózg jest wystarczająco silnym organem, aby zahamować niewłaściwą reakcję na stres jeszcze zanim on się zacznie. Możemy zmienić sposób myślenia o niebezpieczeństwie i obawach a także o naszych zdolnościach do radzenia sobie z nimi.

Umiejętność relaksacji podstawą

Pomocne mogą okazać się wszystkie techniki relaksacyjne, pozwalające na całkowite odprężenie i eliminację skutków stresu. Kiedy systematycznie relaksujemy ciało eliminujemy wszystkie negatywne skutki stresu – podniesione ciśnienie, napięcia mięśniowe czy uwalnianie hormonów.
Stres kradnie nam energię życiową, a umiejętna relaksacja jest jak ładowanie akumulatora.

Takie techniki jak medytacja, joga, tai – chi, czy sztuka właściwego oddychania rozluźniają wewnętrzne wzburzenie i negatywne emocje. Wprowadzają stan harmonii i skupienia. Ułatwiają koncentrację i dobry sen.
Pozytywne działanie wśród środków obniżających stres wykazują również intensywne ćwiczenia fizyczne i seks, które uwalniają napięcia i pozwalają odzyskać równowagę.