Rzucanie palenia a złe samopoczucie

Różne jest samopoczucie osób, które zdecydowały się na rzucenie palenia. Większość z nich, po rozpoczęciu walki z nałogiem tytoniowym zaczyna odczuwać różne dolegliwości. Już kończąc palenie ostatniego papierosa mamy wrażenie, że czujemy się gorzej, a dotyczy to nie tylko naszej kondycji fizycznej ale i sfery psychicznej.

Trwa to najczęściej kilka dni, ale czasem może przeciągnąć się do kilku tygodni. W zależności od tego, jak długo żyliśmy w nałogu. Czujemy nudności, mamy skłonności do wymiotów, możemy mieć gorączkę, odczuwać skurcze i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Ale skarży się nie tylko nasze ciało, cierpi także umysł. Codziennością staje się ból głowy, drażliwość i nadpobudliwość. Zdarza się, że osoby są tak uzależnione od nikotyny, że jej odstawienie staje się przyczyną poważnych depresji.
Dlatego właśnie tak trudno jest zerwać z nałogiem tytoniowym i wielu ludzi poddaje się po jakimś czasie.

Skąd takie reakcje?

Nasze ciało, przyzwyczajone do codziennej dawki nikotyny i sposobu w jaki stymuluje ona organizm, nie potrafi bez niej funkcjonować. Uzależniony jest także, a może przede wszystkim nasz mózg. A skoro nie dostaje swojej dawki ,,przyjemności” zaczyna się buntować. I stąd uczucie, że jesteśmy chorzy, rozbici i bez energii do życia. Płuca i żołądek – nawykłe do nikotyny i dymu są zupełnie zdezorientowane.

Za dużo tlenu?

Powód pojawiania się mdłości jest jeszcze jeden. Paląc papierosy przyzwyczajamy organizm do niższego poziomu tlenu i ciało w końcu dostosowuje do niego swoje funkcje. Kiedy przestajemy palić – poziom tlenu zaczyna stopniowo rosnąć, zakłócając osiągniętą równowagę, a my czujemy się gorzej z jego nadmiaru. Organizm musi się stopniowo przyzwyczaić do jego większych ilości, a to wymaga czasu.

Trzeba wykorzystać całą siłę woli, aby zmniejszyć uciążliwe dolegliwości i wytrwać w postanowieniu. Wszystko staje się łatwiejsze i mniej bolesne, kiedy uświadomimy sobie, że te bardzo uciążliwe objawy są przejściowe i mijają po jakimś czasie. Są też proste sposoby, aby pozbyć się nudności – wystarczy pić dużo płynów i sporo odpoczywać.