Poznaj efektywne sposoby zwalczania stresu

W XXI wieku człowiek jest o wiele bardziej zestresowany niż kiedykolwiek wcześniej. Nowe technologie sprawiły, że pęd życia stał się dla wielu ludzi nie do zniesienia. Skutkiem tego jest uczucie niepokoju, zdenerwowania i wszechogarniającej niepewności. Aby się jej nie poddać, należy najpierw uwolnić ciało i umysł od ciążącego napięcia. Żeby tego dokonać wystarczy zastosować się do kilku następujących instrukcji.

Trema przed ważnym wystąpieniem, czy egzaminem może działać stymulująco i mieć pozytywne skutki. Chroniczny stres przynosi jednak więcej szkody niż pożytku. Przewlekłe zdenerwowanie najczęściej owocuje mniej lub bardziej groźnymi schorzeniami na tle psychicznym oraz fizycznym. Dlatego, jak to zwykle w życiu bywa, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Aktywność fizyczna

Osoby, które uprawiają sport regularnie są znacznie mniej zestresowane. Wszystko to za sprawą endorfin, zwanych także hormonami szczęścia. Uwalniają się one w trakcie ćwiczeń i mogą działać jeszcze przez długi czas po zakończonym treningu. Inną kwestią jest to że podczas wykonywania aktywności ruchowej, rozluźniają się nasze mięśnie, a organizm dotlenia się. Znacznie poprawia się także krążenie oraz metabolizm, co w konsekwencji wpływa pozytywnie na dobre samopoczucie.

Zaplanowany relaks

Aby nie dopuścić na gromadzenie stresu, trzeba uwzględniać w swoim harmonogramie czas na odpoczynek. Relaks jest bardzo ważną częścią życia człowieka, o której niestety coraz częściej zapominamy. Kluczem jest zawsze zdrowa równowaga, która sprawia, że nie czujemy się ani przeciążeni, ani też nieużyteczni. Warto z wyprzedzeniem i świadomie planować chwile wytchnienia. Może być to czas z książką, seans dobrego filmu, rozgrywki z ulubioną grą planszową, układanie puzzli, spotkanie ze znajomymi, czy długa kąpiel z odprężającą muzyką. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego za każdym razem można zdecydować się na inną formę relaksu. Ważne jest, by w tym czasie nie myśleć o liście zadań, czy obowiązkach do spełnienia. Ten czas ma być dla nas przyjemny i powinien stanowić odskocznię od problemów dnia codziennego.

Komfort psychiczny

Stres w większości kiełkuje w naszych umysłach. Oczywiście, nie można pozbyć się go w 100 procentach, jednak można unikać zachowań, które są często przyczyną jego powstawania:

– Stawiaj czoła – odkładanie małych problemów na później sprawia, że wracają one do nas powiększone wielokrotnie w najmniej oczekiwanym momencie. Istnieją decyzje, które wymagają natychmiastowego podjęcia. Są również wybory, których należy dokonać od razu. W wielu przypadkach szybkie odklejenie plastra i pozbycie się problemu jest o wiele mniej bolesne, niż czekanie aż rana się zaogni. Poza tym, psychologowie udowodnili, że bardziej stresujące jest tkwienie w próżni i lawirowanie nieustannie między możliwymi opcjami, niż samo podjęcie trudnej decyzji.

– Bądź dla siebie wyrozumiały – czasami człowiek wymaga od siebie znacznie więcej niż rodzina, szef, czy przyjaciele. Nie dopuszczamy możliwości popełnienia jakiegokolwiek błędu, a jeśli taki już nam się zdarzy, bardzo trudno znosimy porażkę i nie potrafimy ruszyć dalej. Tymczasem umiejętność wybaczania jest tak samo ważna względem innych jak i wobec siebie samego. Kiedy błędy zaczniemy traktować jak drogocenne lekcje i przestaniemy dzielić każdy włos na czworo, z pewnością wystrzeżemy się wielu niepotrzebnych stresów.

– Mądrze zarządzaj – niedbałe planowanie swoich zadań lub pozostawianie tego losowi może być przyczyną wielu stresujących sytuacji. Na przykład kiedy okazuje się, że w przeddzień oddania ważnego projektu (na którego realizację mieliśmy miesiąc) wypada ważna uroczystość rodzinna. Wybór jest ciężki – obowiązki zawodowe, czy uczucia bliskiej nam osoby. Aby uniknąć takich stresujących sytuacji trzeba planować z kalendarzem w ręku. Chodzi przecież o to, żeby czas był naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem.

Kiedy za późno na zapobieganie

W sytuacji, gdy już nie mamy możliwości zapobieżenia stresowej sytuacji, trzeba się jej przeciwstawić. Na początek można spróbować techniki głębokich wdechów i wydechów. Można wyjść na świeże powietrze lub uchylić okno i z zamkniętymi oczami kilkakrotnie wciągnąć dużo powietrza nosem, a następnie głośno wypuścić ustami.
Powyższą metodę można uzupełnić o metodę strząsania napięcia. Polega to na energicznym strzepywaniu ramion podczas wydechu. Należy to robić w taki sposób, jak gdybyśmy chcieli pozbyć się owada, który siedzi na naszych rękach.
Bardzo pomocne przy redukcji stresu są także medytacja i joga. Działa ona wyciszająco, rozluźniająco i pozwalają dotrzeć do sedna problemu i znaleźć jego rozwiązanie wewnątrz siebie.