Perfekcyjna pamięć – szczęście czy przekleństwo?

Funkcjonowanie ludzkiego mózgu jest nadal wielką tajemnicą. Szybkie przyswajanie informacji i pamięć idealna to umiejętności, które mogą stać się taką samą udręką jak ich całkowity brak.

Każdemu z nas pamięć płata czasami psikusy: ,,chowa” klucze od mieszkania lub ,,usuwa” z pamięci nazwisko sąsiada. Jeśli zdarza się to sporadycznie – nie powinniśmy się tym martwić. Powód do obaw mógłby pojawić się dopiero wtedy, gdybyśmy nie mogli odtworzyć żadnego szczegółu z przeszłości, narzekając na permanentne dziury w pamięci.

Z drugiej strony, istnieją na świecie ludzie, którzy mogą pochwalić się ,,superpamięcią”.

Mnemoniści

Nadzwyczajna pamięć może stać się przekleństwem, jeśli nie będziemy potrafili usunąć z pamięci niepotrzebnych, bądź przykrych wspomnień. Takie osoby potrafią bez robienia jakichkolwiek notatek przyswajać błyskawicznie logiczne informacje, zbiory słów w nieznanych językach, a także skomplikowane wzory.

Prawidłowo funkcjonujący mózg dokonuje selekcji informacji podczas odpoczynku (np. w czasie snu). Wtedy odrzuca te, które uważa za nieistotne i porządkuje je, ponieważ tylko wówczas tworzy nowe połączenia między komórkami nerwowymi i przebudowuje istniejące.

Osoby, które nie posiadają takiej zdolności porządkowania, nie zapominają, dlatego odbierają rzeczywistość zupełnie inaczej. Naukowcy określają to mianem synestezji, czyli stanem równoczesnego odbierania różnych wrażeń zmysłowych, normalnie przyswajanych osobno. Każdy dźwięk docierający do umysłu takiej osoby przybiera wyraźny kształt i kolor. To ułatwia szybkie przyswajanie informacji, ale utrudnia codzienne życie, ponieważ nie pozwala zapomnieć informacji wywołujących nieprzyjemne skojarzenia.

Sawanci – upośledzeni geniusze

Sawanci to ludzie, którzy są z jednej strony posiadaczami bardzo niskiego ilorazu inteligencji, a z drugiej strony mają niesamowite zdolności umysłowe – są geniuszami w jakiejś konkretnej dziedzinie. Przykładem może być opóźniona i niewidząca kobieta, która potrafi bezbłędnie odtworzyć na fortepianie kilka tysięcy utworów muzycznych. Albo mężczyzna, który potrafi wyrecytować z pamięci 12 tysięcy książek.