Olejki eteryczne i nasze zdrowie

Natura ma dla nas mnóstwo zaskakujących prezentów. Należą do nich także niektóre gatunki roślin zawierające w swoim składzie olejki eteryczne. Olejki te są wyodrębniane z roślin świeżych lub suszonych za pomocą procesu destylacji z wykorzystaniem pary wodnej.

Olejki w kuchni i poza nią

Olejki eteryczne to ciekłe, wonne substancje lotne, będące kompozycją ogromnej ilości różnych związków chemicznych m. in. : aldehydów, alkaloidów,estrów, alkoholi, terpenów i związków organicznych.
Są składnikami wielu przypraw używanych w kuchni. Znakomicie wpływają na smak potraw, a przy tym ułatwiają trawienie. Aromatyzują napoje, słodycze i alkohole.
W przemyśle stosuje się je do produkcji preparatów odstraszających owady i odświeżających powietrze.

Olejki dla celów leczniczych

Od niepamiętnych czasów olejki eteryczne są wykorzystywane dla celów leczniczych. Zawierają mnóstwo cennych składników wspomagających odporność organizmu. Hamują rozwój bakterii chorobotwórczych i wirusów, działają przeciwzapalnie. Wykazują silne działanie antyseptyczne.
Są szczególnie cenione w aromaterapii – naturalnej, skutecznej, a przy tym bardzo przyjemnej i relaksującej formie leczenia. Używa się ich do inhalacji, masaży i kąpieli aromatycznych. Działają kojąco na umysł, dają poczucie odprężenia, są bardzo pomocne w masażach do usuwania sztywności mięśni. Uśmierzają ból, działają wzmacniająco na mięsień sercowy i cały układ krążenia.

Do najbardziej pożądanych w aromaterapii ziół są zaliczane:
Lawenda – niezwykle przydatna w celach terapeutycznych. Jej słodki zapach wpływa kojąco na organizm. Działa uspokajająco na umysł i ciało, szczególnie w czasie stanu głębokiego stresu i niepokoju. Sprawdza się doskonale w masażu.
Eukaliptus – rześki i przyjemny zapach tego olejku pomaga zwalczać problemy z oddychaniem. Stanowi doskonałe remedium na kaszel, przeziębienie, astmę. Jest pełen właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych.
Cytryna – powstaje przez tłoczenie na zimno skórek z cytryny. Wykorzystywany w formie inhalacji do leczenia astmy i innych chorób dróg oddechowych. Wzmacnia serce i układ krążenia. Niezastąpiony w stanach zapalnych skóry.

Olejki eteryczne w kosmetykach

Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym olejki eteryczne stosowane są do produkcji kremów poprawiających stan skóry, wpływających na jej młody i zdrowy wygląd. Dobrze sprawdzają się także w balsamach na cellulit.
Jednak ich główna sfera zastosowań w kosmetyce to produkcja perfum i zapachów. Temu celowi służą najczęściej olejki z drzewa cedrowego, wanilii, ylang-ylang i drzewa sandałowego. Charakteryzują się one specyficznym zapachem wywierającym szczególnie pozytywny wpływ na zmysł zapachy i umysł człowieka.