Jak zaplanować zdrową dietę?

Planując zdrową dietę, warto pomyśleć o metodzie małych kroków, które w rezultacie pomogą wprowadzić ogromną zmianę do sposobu żywienia. Dodatkowo, jeśli podejdziemy do realizacji swoich założeń z pełnym zaangażowaniem, uda nam się przejść na zdrową dietę niepostrzeżenie – bez wielkich wyrzeczeń i bez wysiłku.

Wybierz swoją dietę

Wybierając dietę, pojawiają się przed nami różnorodne metody odżywiania. Decydując się na jeden z nich,, ,powinniśmy wybrać produkty, które lubimy. To pomoże wytrwać w postanowieniu i sprawić, że menu nie znudzi nam się zbyt szybko i nie uprzykrzy nam życia. Głównym czynnikiem, który odpycha ludzi i zmusza ich do zaprzestania diety, jest obowiązek jedzenia posiłków, które nie do końca im smakują.

Warto zacząć od prostych elementów i stopniowo dodawać kolejne reguły do swojego planu zdrowego żywienia. Na początku należy też upewnić się, że używamy świeżych składników we wszystkich przygotowanych daniach. Świeże produktów spożywcze mają więcej składników odżywczych niż konserwowane lub przetworzone produkty spożywcze.

Zmieniaj stopniowo nawyki żywieniowe

Zmiana nawyków żywieniowych musi być przeprowadzona krok po kroku. Ludzie, którzy próbują zmienić odżywianie z dnia na dzień bardzo szybko się poddają. Dlaczego? Ponieważ zmiana diety to proces i wymaga podejmowania malutkich kroków. Na początek można dodawać tylko nowe, zdrowe produkty w naszej zwyczajowej diecie. Na przykład, można przejść od gotowania na stałym tłuszczu do przygotowania potraw na zdrowym tłuszczu – jak oliwa z oliwek.

Te małe zmiany w diecie w końcu stało się nawykiem. Kiedy mamy w zwyczaju dodawać coraz więcej zdrowej żywności do codziennej diety, prawdopodobieństwo, że w końcu dojdziemy do zdrowego odżywiania (i przy nim pozostaniemy) jest większa, niż wtedy gdy nawyki próbujemy zmienić w ciągu jednej nocy.

Każda zmiana w diecie ma znaczenie

Celem planowania zdrowej diety jest osiągnięcie dobrego wyglądu, uzyskanie energii i zminimalizowanie ryzyka chorób.

To nie oznacza, że trzeba być doskonałym. Nie oznacza to również, że trzeba drastycznie pozbywać się normalnej żywności, którą lubimy. Najważniejsze jest to, żeby robić postępy i nie cofać raz wprowadzonej zmiany.

Rozwój zdrowych nawyków żywieniowych

Można nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych, jeśli nauczymy się innych ważnych umiejętności.

Przede wszystkim nie można myśleć o jedzeniu, jak o czymś, co można złapać w przelocie ze sklepowej półki, w drodze do domu. Zdrowe odżywianie to nawyk, a ten zaczyna się od wyboru wartościowych produktów, które należy dodać do zrównoważonego odżywiania. Dlatego warto wyćwiczyć w sobie umiejętność taką jak choćby czytanie etykiet w sklepie i odrzucanie tych produktów, które mają w sobie niezdrowe składniki.

Swoje nawyki żywieniowe należy rozwijać stopniowo:

Bardzo przydatna umiejętność to dokładne przeżuwanie pokarmów: nie spieszmy w trakcie posiłków. Podczas każdego posiłku należy poczuć smak tego co jemy. Dlatego trzeba żuć dokładnie każdy kęs jedzenia, który trafia do naszych ust. Nikt nie mówi, że trzeba liczyć do 23, ale z drugiej strony nie można też połykać jedzenia zbyt szybko i łapczywie. To sprawi, że będziemy cieszyć się jedzeniem i pomoże nam uniknąć bezsensownego przejadania się.

Warto również pamiętać o tym, że jedzenie nie powinno odbywać się w biegu, ani tym bardziej podczas oglądania telewizji lub pracy przy komputerze. Takie złe nawyki sprawiają bowiem, że nie myślimy o tym ile jedzenia wkładamy do ust oraz w jakim tempie to robimy. Jedząc z pełną świadomością unikniemy przejadania się.