Jak rozwiązać problem trądziku?

Mimo, że z trądzikiem walczy około 75% nastolatków to rozregulowanie gospodarki hormonalnej – głównej przyczyny powstawania trądziku może nastąpić także w wieku dojrzałym.

Najlepszym środkiem ochronnym dla skóry jest warstwa lipidowa którą nieustannie jest pokryta tłusta cera. Dzięki tej warstwie twarz – nawet bez stosowania kremów jest bardzo dobrze napięta i delikatna. Jest mocna i pierwsze objawy starzenia pojawiają się dopiero po pięćdziesiątce. Jest jednak jeden ogromny minus tłustej cery, posiada ona skłonności do tworzenia się wyprysków, kiedy pory są zatykane przez warstwę łojową.

Skutki stresu

Tłusta skóra bardzo nie lubi gwałtownych zmian hormonalnych, szczególnie tych, których przyczyną jest stres. Reaguje wtedy bardzo nerwowo – pojawiają się krosty, wągry i grudki.
Aby w miarę szybko i skutecznie rozprawić się z tym problemem musimy działać systematycznie. Przede wszystkim zaopatrzyć się w stosowne środki na zwalczanie trądziku, które pomogą usunąć już istniejące krosty  przebawienia.

Dieta, medytacje

Ale pojawiające się wypryski na twarzy to znak, że musimy także coś zmienić w naszym trybie życia. Dotyczy to przede wszystkim diety. Głównymi winowajcami są słodycze, a szczególnie czekolada poza tym alkohol oraz mocno przetworzona żywność nafaszerowana konserwantami i barwnikami. Należy uważać na świeżość produktów spożywczych, zwracać uwagę aby nie były zarażone grzybami.

Musimy też koniecznie nauczyć się wyciszać i relaksować. Idealnym sposobem jest systematyczna medytacja, która zwiększa odporność na stres, pozwalając na szybsze odzyskanie spokoju po chwilach wzburzenia i poirytowania.

Dermatolog

Kiedy pomimo stosowanej diety, pielęgnacji i medytacji zmiany skórne występują nadal, trzeba skorzystać z pomocy dermatologa.
Są niestety takie postacie trądziku, których nie można wyleczyć bez pomocy antybiotyków stosowanych równocześnie na skórę i doustnie. Widoczne efekty daje także leczenie pochodnymi witaminy A (retinol) oraz złuszczanie skóry kwasami, przy czym zabieg może być wykonany jedynie w gabinecie dermatologa. Jak