
Zdajemy sobie sprawę z tego, że stres jest nieodzownym elementem życia. Każdy z nas przeżywa niepokoje, konflikty i napięcia. Dzięki nim rozwijamy się i dorastamy emocjonalnie. Kiedy jednak stres zaczyna zakłócać stan równowagi organizmu, wówczas staje się niebezpieczny. Kiedy obezwładnia, odbiera siły i zaczyna się nam wydawać, że jesteśmy bezbronni i nie możemy nic zrobić, aby się go pozbyć. Dlatego umiejętność radzenia sobie ze stresem i niepokojem jest nie mniej ważna niż umiejętność pisania czy czytania.
Umiejętność relaksacji
Złagodzenie stresu i napięcia emocjonalnego, które są wszechobecne w naszym codziennym życiu można osiągnąć dzięki umiejętnej relaksacji. Istnieje wiele różnych technik relaksacyjnych, które mają za zadanie rozluźnienie wewnętrznego wzburzenia i negatywnych emocji – lęku, złości i wprowadzenie w stan harmonii, spokoju i skupienia. Nie jest to jednak zwykłe leżenie czy drzemka, to aktywny proces – nie jest trudny, wymaga jednak konsekwencji i przeznaczania na ten cel około 15-20 minut dziennie.
Dla każdego inna technika
Każdy człowiek wymaga innej techniki relaksacyjnej, w zależności jakie są jego potrzeby, sprawność fizyczna i stosunek do stresu. Do najczęściej stosowanych technik wyciszających należą: głębokie oddychanie (może być połączone z aromaterapią lub muzykoterapią), technika napinania i rozluźniania mięśni, medytacja, uprawianie jogi i tai-chi. Wskazane jest zwrócenie uwagi na przygotowanie wygodnego i cichego miejsca, spokojnej muzyki oraz odpowiedniego zestawu ćwiczeń oddechowych i odreagowujących.
To także wszelkie ćwiczenia ruchowe – bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy spacer. Działanie terapeutyczne wykazuje jakikolwiek kontakt z naturą, bez względu na to czy korzystamy z niego w lesie, parku czy swoim ogrodzie.
Kwiaty i zioła
Ogromną mocą w walce z lękiem i depresją – czasem większą niż specyfiki na receptę, wykazują kwiaty i zioła pozwalające na odprężenie i ukojenie. Należą do nich znane od wieków: dziurawiec, lawenda, rumianek, melisa i waleriana.