
Nie ma chyba większego sprzymierzeńca kobiet żyjących we wszystkich zakątkach świata niż estrogen – najbardziej kobiecy ze wszystkich hormonów.
Dzięki niemu stajemy się kwintesencją temperamentu i wdzięku, to skarbnica naszych pięknych, krągłych kobiecych kształtów, płodności i macierzyństwa.
Dzięki niemu mamy ogromne pokłady witalności, przebojowości i bystrości umysłu.
A kiedy go brakuje, przez nasze ciało i rozum przetacza się nawałnica…
Estron, estradiol, estriol…
W skład estrogenu wchodzą zasadniczo trzy składniki: estron, estradiol i estriol. Dwa pierwsze są niezbędne w rozwoju układu kostnego i sercowo – naczyniowego, mają również ogromny wpływ na psychikę kobiety.
Uważa się je za hormony agresywne, w dużym stopniu wpływające na kondycję psychiczną, a zmienność ich poziomu powoduje rozchwianie emocjonalne.
Ich nadmiar w organiźmie kobiety zwiększa ryzyko zachorowania na na raka sutka i macicy.
Najdelikatniejsze działanie ma estriol, przypisuje mu się wręcz działanie przeciwnowotworowe, ma także wpływ na stan nawilżenia naszej skóry i pochwy, zapobiega uderzeniom gorąca i nocnym potom.
Tajemnice estrogenu
Estrogen potrafi zainicjować przemianę dziewczynki w kobietę w okresie dojrzewania. Następnie, w trakcie każdego miesięcznego cyklu gwałtownie zwiększa swój poziom w macicy, aby przygotować ją na ewentualne „zadomowienie się” w niej zarodka.
W czasie ciąży kobieta jest solidnie wypełniona estrogenem, dzięki czemu nawet w końcowym jej okresie wygląda pięknie i pociągająco.
Dzieje się tak właśnie dzięki zwiększonej dawce estrogenu.
Teraz łatwiej możemy zrozumieć dlaczego około 5% kobiet, które z natury mają nieco wyższy poziom tego hormonu, są z reguły bardziej powabne, czarujące i przebojowe.
Pozostałe z nas czują się właśnie takie, kiedy nadchodzą nasze płodne dni, co potwierdza tezę, że wówczas walczymy jak przed tysiącami lat o najlepszego samca – ojca naszych dzieci, a pozostałe kobiety to nasze rywalki w tym względzie.
Trzy typy estrogenowe
Dr Law Smith z Uniwersytetu St. Andrews w Fife, uważa, że płodność kobiet jest ściśle powiązana z ich atrakcyjnością, a więc poziomem estrogenu w organiźmie.
Naukowcy podzielili kobiety na trzy podstawowe tzw. typy estrogenowe.
I tak panie o większym niż średnia poziomie tego hormonu są posiadaczkami pełnych piersi i niedużej sylwetki – estrogen jest u nich odpowiedzialny za przyspieszone zakończenie rozrostu kości. Dla każdej nich wzrost poziomu estrogenu to udręka (dotyczy to stosowania np. tabletek antykoncepcyjnych).
Drugi typ estrogenowy to kobiety będące zupełnym przeciwieństwem tych pierwszych: szczupłe, wysokie, o małych piersiach.
To właśnie nikły poziom estrogenu nie dopuścił do rozwoju okazałych piersi, ale z kolei nie ograniczył wzrostu kości. Bardzo dobrze znoszą ciążę i tabletki antykoncepcyjne, czyli sytuacje podnoszące jego poziom w organiźmie.
Największą populację kobiet stanowią jednak te o średnim stężeniu estrogenu i mieszanym typie budowy.
Łatwiejsza koncentracja … ale i stres
Zupełnie niedawno dowiedziono naukowo, że estrogen znacząco wpływa na naszą sprawność intelektualną, zdolność uczenia się i podzielność uwagi.
Dlaczego?
Otóż estrogen ma bardzo pozytywny wpływ na dynamikę działania neuronów w tym obszarze naszego mózgu (płat czołowy mózgu), który jest odpowiedzialny za umiejętność skupienia uwagi i zdolność uczenia się.
I to wyjaśnie dlaczego kobiety są pod tym względem bardziej sprawne niż mężczyźni, posiadły umiejętność przenoszenia swojej uwagi z jednego działania na drugie.
Już dziewczynki potrafią się bardziej skoncentrować na nauce niż chłopcy, a dorosłe kobiety są ostrożniejszymi kierowcami niż nasi panowie.
Ale niestety coś za coś – ten sam estrogen wyostrza wrażliwość mózgu na stres intensyfikując nasze reakcje na przedłużające się i gwałtowne napięcia emocjonalne.
To pozwala zrozumieć dlaczego wśród kobiet dwa razy częściej niż wśród mężczyzn pojawia się depresja i zespół stresu pourazowego.
Istnieją przesłanki do tego, aby stres u kobiet był leczony hormonami a nie środkami uspokajającymi.
Zachować kobiecość na długo…
Ale tak naprawdę to rzeczywiste kłopoty dają o sobie znać wówczas, kiedy organizm kobiety przestaje produkować estrogen. Dzieje się tak w czasie menopauzy, będącej inwersją procesów zachodzących w organiźmie kobiety w okresie dojrzewania.
Niedobór estrogenu to huśtawka nastrojów, melancholia, przygnębienie, problemy z zasypianiem, kłopoty z pamięcią. Pogarsza się ogólny stan skóry i włosów, wzmaga się autokrytyka, wiele pań przestaje dbać o swój wygląd.
Czy możemy jakoś temu zaradzić? Jak najbardziej!
Wystarczy tylko zapewnić organizmowi kobiety odpowiedni poziom estrogenu, a to umożliwi znaczne ograniczenie, a nawet całkowite, czasowe zablokowanie niekorzystnych przemian zachodzących w ciele kobiety z powodu niedostatku tego hormonu.
Wiemy, że nie zapewni nam to wiecznej młodości, ani nie przedłuży w nieskończoność naszego życia, ale da nam – kobietom coś, co ma dla nas fundamentalną wartość – poczucie zadowolenia z własnego intelektu i cielesności.