
Na przestrzeni dziejów w różnych regionach świata funkcjonowały rozmaite sposoby pielęgnacji zębów i zabiegów pozwalających cieszyć się w miarę zdrowym i estetycznym uśmiechem.
Starożytny Egipt
W starożytnym Egipcie znano sztukę leczenia zębów, borowania, dbano także o dziąsła. Do czyszczenia używano sproszkowanych kości zwierząt i skorupek jaj. Najstarszy przepis na pastę do zębów zawiera w składzie: suszone kwiaty irysa, sól, pieprz i miętę.
W starożytnym Rzymie wykorzystywano w tym celu mieszankę ziół, a w Grecji – sok miętowy. Persowie z kolei do startego na miazgę poroża zwierząt dodawali zioła.
Ubytki w uzębieniu zastępowano w tym czasie wszczepami z kości słoniowej, drewna, muszli lub żelaza.
Majowie i zęby
Starożytni Majowie – wynalazcy oryginalnego kalendarza, już dwa i pół tysiąca lat temu wymyślili z kolei dosyć specyficzny sposób upiększania zębów. Otóż za pomocą specjalnego wiertła potrafili nadawać swoim zębom różne ciekawe kształty. Najzamożniejsi Majowie pozwalali sobie na zabieg, podczas którego wywiercano dziury w zębach i umieszczano w nich drogocenne kamienie. Co ciekawe robiono to z taką precyzją, że zęby nie ulegały niszczeniu w czasie wykonywania zabiegów.
Chińczycy i szczoteczka do zębów
W średniowieczu do czyszczenia zębów służyły lniane nici i rybie ości, a do wybielania zębów używano sproszkowanych korali lub części kostnych mątwy (dziesięciornicy).
Szczoteczkę do zębów wynaleźli w XV wieku Chińczycy. Przypominała ona kształtem nasze współczesne szczoteczki – do prostego uchwytu był przymocowany pod kątem prostym pęk zwierzęcego włosia.
Pasta w tubce
W Europie zwrot w stomatologii przypada dopiero na XVIII wiek, kiedy to Anglicy zaczęli stosować szczoteczkę do zębów z włosia zwierzęcego i specjalnego proszku z gliceryną.
W 1896 roku pojawiła się w sprzedaży w Nowym Jorku, w sklepie Wiliama Colgate pierwsza pasta do zębów w tubce. Po 1920 roku rozpoczęła ona ekspansję na wszystkie kontynenty i dotarła także do Polski.
Pierwsza elektryczna szczoteczka pojawiła się w 1939 roku w Szwajcarii, jej seryjną produkcję rozpoczęto w 1960 roku.
Żyjemy w szczęśliwych czasach, gdzie profesjonalne wybielanie zębów jest ogólnie dostępne, a śnieżnobiały uśmiech i lśniące zęby są synonimem zdrowia i prestiżu.