
Dzięki zdolności włosów do odrastania – od niepamiętnych czasów uważano je za źródło życia, siły i magicznej mocy. Włosy stanowiły zawsze symbol kuszenia i zmysłowego uwodzenia.
Ma to swoje wyjaśnienie – na linii włosów znajdują się czułe receptory, uwrażliwiające skórę na dotyk, a gromadzące się we włosach intymne zapachy działają jak nasycony erotyzmem magnes na płeć przeciwną.
O sile ich erotycznego oddziaływania może świadczyć fakt, że część religii zakazuje powszechnego pokazywania kobiecych włosów. Muzułmanki dokładnie je zakrywają przed spojrzeniami obcych mężczyzn, a ortodoksyjne żydowskie mężatki muszą golić głowy.
Włosy Sissi
Najdłuższymi warkoczami na świecie mogła poszczycić się cesarzowa Sissi – żona cesarza Franciszka Józefa I. Miała mocne włosy, długie do samych pięt o pięknym kasztanowo-złotym odcieniu. Przywiązywała wielką uwagę do pielęgnacji włosów, ich czesanie zabierało fryzjerowi kilka godzin. Do mycia były niezbędne tuziny żółtek i butelki najlepszego koniaku. Do takiej mikstury dodawano wyciśniętą cebulę i balsam peruwiański.
Jak o nie dbać
Czasem wystarcza znajomość kilku podstawowych zasad pielęgnacji włosów, aby były one mocne, lśniące i nadmiernie nie wypadały.
Zimą nie należy nakładać na włosy ciasnych czapek i zdejmować je zaraz po wejściu do ciepłego miejsca. Najlepiej żeby były to czapki wełniane lub bawełniane.
Szampony, odżywki i suszarki
Jeśli włosy wymagają codziennego mycia – należy to robić, pamiętając, że włosy nie lubią zbyt gorącej ale i zbyt zimnej wody oraz szamponu nakładanego bezpośrednio na włosy.
Uwielbiają delikatny masaż opuszkami palców w czasie mycia – poprawia mikrokrążenie w skórze głowy i odżywia cebulki, ale nie tolerują chemicznych, obciążających odżywek, szczególnie tych bez spłukiwania. Stanowczo wolą domowe kuracje na włosy i regenerację przy pomocy jajek, awokado, miodu, oliwy, soku z cytryny i pokrzywy.
Włosy nie znoszą gwałtownych różnic temperatury, dlatego jeśli pragniemy mieć błyszczące i sprężyste włosy – trzymajmy się z daleka od suszarki i prostownicy, szczególnie przed wyjściem na mroźne powietrze. Starajmy się też spać w rozsądnej odległości od kaloryferów.